سوله ها چه انواعی دارند و کاربرد انها چیست؟

بعضی از انواع سوله ها کاربرد خاصی دارند و نسبت به فعالیت انجامی مناسب تر هستند میتوانید در این زمینه مطلب زیر را بخوانید و بهتر تصمیم بگیرید

سوله سبک خرپایی

سوله سبک خرپایی

سوله های خرپایی نوعی از سوله های در حال تولید در کشور می باشند که بیشترین میزان کاربرد را دارند.

علت این امر محدودیت نداشتن در متراژ دهانه آن ،استفاده از فولاد کمتر،سرعت بیشتر در نصب، قیمت کمتر،و کاربردی بودن در اکثر زمینه ها است

 

برخی از ویژگی های سوله خرپایی عبارتند از:

 • سازه های خرپایی مونتاژ و نصب راحت تری نسبت به انواع سوله ها دارند
 • سازه های سبک خرپایی قابلیت نصب جرثقیل را در هر تعداد و با هر تعدادی دارند
 • سقف های این سوله ها به صورت قوسی اجرا میشود، البته قابلیت اجرای سقف هشتی را هم دارند
 • قیمت تمام شده آنها بسیار پایینتر است، حتی برای اجرای فنداسیون. زیرا وقتی سازه وزن کمتری داشته باشد قائدتاٌ فنداسیون کوچکتری هم نیاز خواهد داشت
 • در سازه های خرپایی ، بر خلاف انواع سوله ها ی دیگر محدودیت اجرای دهانه عریض و بدون ستون را نداریم، و این سازه ها را میتوان حتی با دهانه های بیش از ۱۰۰ متر هم بدون ستون به صورت کاملا ایمن و با تاییدیه سازمان نظام مهندسی ساخت. یکی از کاربری های سوله های خرپایی آشیانه های هواپیما میباشد.
 • هزینه حمل آنها نسبت به مابقی سوله را راحت تر و ارزانتر هستند.
 • هیچ محدودیتی در نوع طراحی ظاهری آن وجود ندارد، از همین رو بسیاری از تالار های پذیرایی را در نقاط مختلف ایران با همین روش ساخته ایم

سوله تیرورقی

سوله تیرورقی

سوله تیر ورقی را می توان اولین نوع سوله تولیدی در ایران دانست. این مدل از سوله به دلیل نقص هایی که در ساخت آن وجود داشت رفته رفته از چرخه تولید سوله کنار گذاشته شد و یا حداقل سفارش ساخت آن به حداقل ممکن در میان مدل های جدید تر سوله رسیده است.

همانطور که میدانید پیشرفت روز افزون دانش در زمینه های مختلف موجبات خلق لوازم و و روش های تولیدی مختلف و به روز تر می شود و ساخت سوله نیز از این قاعده مستثنی نمانده و با پیشرفت علم سوله سازی همینک شاهد تولید سوله های مختلف در ایران هستیم که هر یک از آنها از ویژگی های منحصر به فرد خود برخوردار هستند و سعی شده است تا هر مدل نسبت به مدل قبل تر از خود از عیب های کمتری برخوردار باشد.

ویژگی های سوله تیر ورقی به طور کلی

 • قابلیت جابه جایی به وسیله جرثقیل و به همین علت میتوان در صنعت های مخلف استفاده کرد
 • محدودیت در تغییر شکل ظاهری انها به علت اینکه جنس انها از فولاد خام و بسیار سنگین هستند
 • مدل های نوین و جدید انها از استحکام کمتری برخوردار بوده و مقاومت کمتری در مقابل زلزله از خود نشان می دهن
 • مهمترین ویژگی های انها قابلیت بازیافت بودن قطعات به کاربرده شده در آن است.
 • با توجه به معایب سوله های تیر ورقی امروزه از انها کمتر استفاده می شود

مزایای سوله های تیرورقی

امکان نصب چرثقیل سقفی در سوله تیرورقی امکان پذیر است

قطعات سازه به خوبی بازیافت خواهند شد

سوله های تیرورقی به خوبی و آسانی جا به جا می شوند و می توان مکان نصب آنها را تغییر داد

معایب سوله های تیرورقی

ابعاد دهانه این این سوله ها دارای محدودیت هایی بوده و همین امر ممکن است برای استفاده از آنها نیز محدودیتهایی به وجود آورد

سوله های تیرورقی از وزن بسیار بالایی برخوردار هستند.

هزینه ساخت سوله تیرورقی بسیار بالا است

سرعت ساخت سوله تیرورقی نسبت به سایر سوله ها پایین است

 

سوله های یو بی ام

یکی دیگر از انواع سوله ها و البته جدید ترین آن سوله یو بی ام یا سوله ubm میباشد.

سوله های یو بی ام را با فرم دادن و نورد کردن ورقهای گالوانیزه میسازند. در این سوله ها محدودیت اجرای دهانه وجود دارد و نهایت بزرگی دهانه های آن ۳۰ متر میباشد.

در این سوله ها ورقهای گالوانیزه با دستگاهی به اسم سیمر به هم دوخنه میشوند که این میتواند به مرور زمان این دوختها به دلیل انبساط و انقباض ها و تکانهای ناشی از باد ضعیف شده و با جدا شدگی در بخشهایی باعث ایجاد سرو صدای زیاد شوند و در نهایت جدا شوند.

معایب دیگر این سوله ها عایق بندی آن است که به روش پاششی انجام میشود و موادی را به اسم پلی ارتان بر روی دیواره های آن میپاشند

 

مزایا و معایب سوله یو بی ام

جنس عایق پلی ارتان

این مواد قابل اشتعال هستند آما نه به شدت و همچنین به دلیل منافظ زیاد آن به شدت آلودگی را به خود جذب میکنند و قابل ضدعفونی شدن هم نیستند ( از همین رو این سوله ها برای مصارف بهداشتی و بیمارستانی مجوز نمیگیرند )

اگر کمی با فکر ببینیم ، متوجه این خواهیم شد که این سوله ها به هیچ عنوان بدرد ساخت مرغداری و یا دامداری و…. نمیخورد، زیرا هم جذب بوی بالایی دارد و هم با ایجاد اولین آلودگی در سوله در لایه ها و منافظ پلی ارتان رخنه میکند و به هیچ عنوان هم قابل ضد عفونی شدن نیست. از همین باب به هیچ عنوان برای اینگونه مشاغل مناسب نیستند.

سوله های یو بی ام در انواع سوله ها ممکن است قیمت پایینتری داشته باشند اما مشکلات به شدت بالایی دارند که گفته شده. در این سوله نمیتوان جرثقیل سقفی به کار برد. در این سوله ها قسمتهای کناری سوله به دلیل شیب سوله یو بی ام از زمین قابل استفاده نخواهد بود. سوله های یو بی ام را نمیشود بعد از ساخت به عنوان سوله دست دوم فروخت و فقط به عنوان ضایعات میتوان ردش کرد، زیرا ورق های خم خورده قابل جابجایی نیستند و نمیشود آنها را با ماشین جابجا کرد. همچنین این ورقها به هم دوخته شده آن و نمیتوان انها را از هم جدا کرد…..

بعضی از کاربری های سوله:

سوله مکان های مذهبی: مکان های مذهبی دارای قسمت های مختلفی مانند سالن ها، آشپزخانه، فضای اداری و … هستند که نوعی سوله برای کاربرد در این امر با هزینه ای مناسب با زمان بری پایین ساخته می شود.

سوله انبار توزیع: این سوله برای راحت تر کردن امر توزیع و ترابری برای کارخانه های بزرگ ساخته می شود.

سوله سالن خرده فروشی: کارهای خرده فروشی نیاز به داشتن فضایی باز متناسب با نوع کالا ها و معماری خاص مورد نیاز است که نوعی از سوله ها برای این امر طراحی شده اند.

سوله انبار: کاربرد این سازه برای نگهداری محصولات صنعتی و کشاورزی و نظامی و … می باشد.

سوله سالن اجتماعات: سازه ای خاص با فضایی باز و زیبا برای برگزاری انواع همایش ها و جلسات در نظر گرفته شده است.

سوله سالن ورزشی: سوله ای مقاوم به دهانه های بدون ستون برای تامین فضای مورد نیاز ورزشگاه ها به عنوان سولاه ی سالن ورزشی طراحی و ساخته می شود.

سوله دامداری و کشاورزی: این سوله ویژگی هایی مانند شیب جلو به عقب سقف برای نور گیر شدن و داشتن دو حوضچه می باشد که برای نگهداری از دام ها و محصولات کشاورزی و انواع ماشین آلات کشاورزی و دامداری مناسب هستند.

انواع سوله های تجاری: این سوله با طراحی های مهندسی تجاری با ظرافت های خاصی برای ایجاد مکانی جهت کاربرد برای محیط ادارات، بیمارستان ها، مرکز خرید، انواع نمایشگاه ها و … طراحی و ساخته می شود.